Scena Autorska STUDIO: MEDALIONY

W dniu 31 stycznia 2019 o godzinie 18:00 w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na Małą Scenę na spektakl MEDALIONY, który jest sceniczną adaptacją książki Zofii Nałkowskiej pod tym samym tytułem.

Mówi Autor adaptacji i reżyser, Marek Tercz:

„Dlaczego MEDALIONY… ? – pytają mnie. Wzruszam ramionami… Nie wiem co mam powiedzieć, choć doskonale wiem, tylko nie wiem, od którego powodu zacząć.
Może od tego, że czuję, iż to mój obowiązek, bo dotyka również mojej rodziny i milionów rodzin na całym świecie.
A może dlatego, że pamiętam doskonale, co powiedział Jan Karski, że temat niemieckich obozów zagłady dotąd będzie otwarty, dopóki ludzie będą go przeżywać, pochylać się w milczeniu, może nawet ronić łzy albo nie spać po nocach, czy bić głową w ścianę na znak niezgody. Gdy przestaną, zostanie tylko chłodna statystyka, na podobieństwo statystyki budowanych dróg czy ubitych na nasze talerze kurczaków albo świń.
A może dlatego, że coraz częściej słyszy się głosy dochodzące z Zachodu, że obozy zagłady to wymysł polskokomunistycznej powojennej propagandy, a my Polacy dokładamy do tego swoją cegiełkę, zdejmując na dwa ostatnie dziesięciolecia MEDALIONY z listy lektur szkolnych i zostaje już tylko martwy zapis w podręcznikach do historii, na kształt wspomnianych przez Karskiego dróg, kurczaków czy świń.
A może dlatego, o czym mówił mi Dyrektor Muzeum Oświęcimskiego, że coraz mniej polskich wycieczek przyjeżdża do obozu, bo zarówno uczniowie jak i nauczyciele wolą jechać do Zakopanego na eskapady po Krupówkach.
A może dlatego, co Nałkowska udowadnia w Medalionach, że w człowieku w tym samych czasie śpi potwór albo anioł, a tylko okoliczności sprawiają, który z nich się obudzi, ale który z nich się obudzi i kiedy…, nikt tego nie wie.
A może wreszcie dlatego, iż uważam, że każdy światły człowiek winien nosić to w sercu, na ostrzeżenie przyszłych pokoleń.”

Bilety w cenie 10 zł.

fot. Alicja Tuz

Posted in AKTUALNOŚCI, SPEKTAKLE.