PIOSENKI SPOD CIEMNEJ GWIAZDY

„Piosenki spod ciemnej gwiazdy” – recital autorski Marka Tercza

13 czerwca 2014, godz 19:00
Mała Scena KCK

Kolejna odsłona jubileuszu Sceny Autorskiej „STUDIO” tym razem z Markiem Terczem w roli głównej.

retrospekcje_2

 

Tercz niemal od początku związany jest Sceną Autorską. Jako kompozytor, reżyser i mentor wszelkich jej przedsięwzięć – proponuje recital autorski pod tytułem „Piosenki spod ciemnej gwiazdy”, na które składają się, prócz premierowych, utwory pochodzące ze zrealizowanych w Scenie Autorskiej SALONÓW UNDERGROUND.

 

 

Piosenki na własny użytek – mówi Tercz- dzielę na jasne i ciemne. Jasnymi obdzielam śpiewających kolegów i koleżanki, ciemne zostawiam dla siebie, nie chcąc im przysparzać interpretacyjnych akrobacji. Lecz tak już poważnie, to zawsze pisałem dla konkretnego wykonawcy, piosenka bowiem musi przylegać do wizerunku scenicznego. Te ciemne napisałem dla siebie wypowiadając się we własnym imieniu, niechcący obarczać osoby trzeciej swoim na temat świata myśleniem. Ten recital to trochę esej, rozważanie, a nawet autorski ze sobą wywiad. Ja mniemam, jestem pilnym obserwatorem, a to co mnie porusza przekładam na język sceny. Forma jest tu drugorzędna – czy to spektakl, recital, koncert, piosenka czy monolog. Zawsze staram się dzielić z publicznością tym co widzę i jak to widzę.

Przypomnijmy – Marek Tercz: kompozytor, reżyser, autor sztuk teatralnych i piosenek wykonywanych m.in. przez Ilonę Sojdę, Roberta Kasprzyckiego, Piotra Dąbrówkę, Przemysława Gintrowskiego, krakowską Piwnicę pod Baranami oraz, co oczywiste – artystów Sceny Autorskiej „Studio”. Znany jest z tego, że nie ucieka w swej twórczości od tematów trudnych czy kontrowersyjnych, malując je w palecie nastrojów od refleksyjnych ballad po opowiastki filozoficzne. Jego autorskie propozycje zawsze, prócz artystycznego, mają charakter zdarzenia intelektualnego.

Posted in SPEKTAKLE.