MISSA ACATIST – PIEŚŃ WYGNAŃCÓW

SCENA AUTORSKA STUDIO
INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018
MISSA ACATIST – PIEŚŃ WYGNAŃCÓW
Scenariusz i prowadzenie Marek Tercz
22 września 2017, godz. 19:00
Mała Scena KCK

 

Teatr Muzyki i Poezji SCENA AUTORSKA STUDIO – działająca od 1994 roku w Kieleckim Centrum Kultury – inauguruje sezon artystyczny 2017/2018 poetycko-muzycznym misterium pt. „MISSA ACATIST – PIEŚŃ WYGNAŃCÓW”, które jest próbą artystycznego zmierzenia się ze zjawiskiem uchodźctwa, które tak dotkliwie podzieliło – wolną kiedyś od uchodźctwa w takiej skali – Europę.

 

Mówi reżyser Marek Tercz:

Wszyscy mamy od zarania coś z wygnańców, począwszy od wygnania z Raju na Ziemię przez wygnanie z życia płodowego w dzieciństwo, wygnanie z dzieciństwa w dorosłość etc. etc. To określa się najprościej, iż jesteśmy nieustannie w drodze, w podróży, a kolejne jej etapy zmieniają nas i kształtują jakby na nowo, ale też zmieniają i kształtują otaczający nas świat. Dlatego odwołuję się do kultury, zwłaszcza muzyki, która bardziej łączy, niż dzieli w przekonaniu, że wszyscy wzajem mamy sobie coś do zaoferowania. Bo gdy przez kulturę się poznamy i weźmiemy od siebie to co najlepsze, to co nas różni stanie się naszą siłą. Tak rodziły się przecież całe cywilizacje, gdyż nie polityka, ani religia, ale właśnie kultura i sztuka przywraca może naiwną i być może bezpowrotnie utraconą wiarę, że wszyscy ludzie na świecie są jedną wielką rodziną. Kto wie, może to jedyna droga w świetle tragicznych zdarzeń po 11 września 2001 r.

 

Pieśni łemkowski, grecko-ruskie, hebrajskie, syryjskie oraz oczywiście polskie, a także wiersze wybitnych poetów – Czesława Miłosza, Edwarda Stachury i Jana Twardowskiego – zabrzmią w wykonaniu Anny Janickiej, Magdaleny Jarek-Matla, Katarzyny Kassiji Tercz i Jacka Dziubla, a całość dopełni Marek Tercz, który jest autorem misterium i gospodarzem.

 

Posted in SPEKTAKLE.