MARIA SKALISTA – MISTERIUM WIELKOPOSTNE

SCENA AUTORSKA „STUDIO”

Scenariusz i reżyseria: Marek Tercz

 

24 marca 2018, godz. 18:00

Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury

 

Tradycyjnie, w czasie zbliżonym do WIELKIEGO TYGODNIA Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na MISTERIUM WIELKOPOSTNE – przygotowane przez Scenę Autorską STUDIO. Tym razem będzie to świat, widziany oczyma tytułowej Marii Skalistej.

 

Mówi reżyser Marek Tercz:

„To misterium powstało z inspiracji ROMANA BRANDSTAETTERA i TADEUSZA KONWICKIEGO. MARIA SKALISTA – to postać wyjęta z poematu Brandstaettera STABATH MATER. PIETA – niemy świadek Męki Pańskiej, lecz także każdej krzywdy, każdej nieprawości, przed i po Chrystusie – aż po współczesność (wojny totalne, Auschwitz, Treblinka, Hiroszima, Archipelag GUŁAG, terroryzm, głód Afryki i biednych zakątków Azji i Ameryki Południowej, interwencje mocarzy wobec słabszych, przemoc, pogarda, śmierć; a po drugiej stronie… potworna BEZRADNOŚĆ BEZBRONNYCH I NIEWINNYCH!)

Z kolei Tadeusz Konwicki mając na myśli kondycję współczesnego świata, sformułował to tak:
„(…) człowiek współczesny, możny i syty, tak zatracił się
w nieprawości i okrucieństwie, że zagubił pierwotny
odruch stawania w obronie: niewinnych, nieśmiałych,
nieprzystosowanych, bezbronnych, głodnych,
skrzywdzonych i cierpiących.
TO JEST NAJWIĘKSZA HAŃBA
(mojego, waszego) POKOLENIA !!!”

Powstaje jeszcze pytanie – kim byłaby dziś MARIA SKALISTA, gdyby historia zbawienia toczyła się na naszych oczach. Być może byłaby cudem ocaloną z pieców Treblinki matką, która w naszym statecznym świecie nigdy się nie odnalazła…, i nie odnajdzie… !

A może byłaby oszalałą po stracie syna emigrantką ze Wschodu, żebraczką, która na wysypisku śmieci węszy za odpadkami jedzenia.

Tak to sobie wyobraziłem… .

Tak też będzie w tym misterium.”

Marek Tercz

 

W misterium występują m.in.: Magdalena Jarek-Matla w tytułowej roli Marii Skalistej, a także Anna Janicka, Kasia Tercz, Jacek Dziubel oraz Paweł Piotrowski.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Kasie KCK

Posted in SPEKTAKLE.