KSIĘGA PRZYSŁÓW Pieśniozbiór

KSIĘGA PRZYSŁÓW
Pieśniozbiór

ksiega01Scena Autorska STUDIO zaprasza na kolejną premierę, tym razem będzie to PIEŚNIOZBIÓR inspirowany mądrościami różnych narodów pt. „KSIĘGA PRZYSŁÓW”

PIEŚNIOZBIÓR – mówi reżyser Marek Tercz – to naszyjnik śpiewanych błyskotek powiązanych jedną wspólną nicią. W tym wypadku owa nić utkana jest z przysłów, sentencji, anegdot i przypowieści z różnych zakątków i zamierzchłości świata, m.in. biblijnych, chińskich, arabskich, hinduskich, indiańskich, żydowskich i oczywiście europejskich – w tym polskich.

Przywołałem je tutaj wiedziony przekonaniem, że piosenka nie tylko musi być „ŁADNA I ZGRABNA, ALE TEŻ I COKOLWIEK MĄDRA – JAK KOBIETA” (przysłowie francuskie), a mądrości nie koniecznie szukać trzeba w grubych księgach (choć przede wszystkim) lecz także niejako „leżą one na ulicy” wpisane w naszą świadomość ksiega02w prostych, miniaturowych frazach, i trzeba się tylko po nie schylić. Są pośród nich perełki literackie i intelektualne jak choćby „JEDEN UŚMIECH, A TYLE ŚWIATŁA…”, tischnerowskie: „JA TO TAM MOGĘ NAWET NIKIM NIE BYĆ, BYŁEM TYLKO BYŁ CZŁOWIEKIEM”, czy wreszcie dla bardziej wymagających, wzięta z Koheleta: „DNI CZŁOWIEKA PODOBNE SĄ DO WYDŁUŻONEGO CIENIA…, LEDWIE JEST…, A JUŻ GO NIE MA”.

A poza tym każda okazja aby powiedzieć coś mądrego jest dobra.