GLORIA GEOMETRICA

gloria2013_1

chorał cerkiewny – mantra – elektronika – lasery
P O E Z J A

Tak w największym skrócie – w ślad za podtytułem – można opisać spektakl „GLORIA GEOMETRICA”, który jest inscenizacją poematu EDWARDA PACIA (poeta, artysta malarz, od roku współpracujący ze Sceną Autorską) pt. „Geometria Miłości” – w reżyserii i z muzyką Marka Tercza.

Poemat urzekł mnie od pierwszego czytania – mówi Tercz – swoją bezprecedensową wyjątkowością. Niepodobna znaleźć w polskiej literaturze jakiś wyraźny odpowiednik, jeśli już to arcydzieła w stylu „Missa Pogana” Stachury, czy niektóre fragmenty „Pieśni o moim Chrystusie” Brandstaettera. I ta wyjątkowość polegająca na połączeniu Nieba i Ziemi – czyli metafizyki i fizyki, w jedną poetycką i filozoficzną całość dla zgłębienia KOSMOSU – czyli Człowieka i Wszechświata, wymusiła niejako sięgnięcie po wyjątkowe, pozornie wykluczające się środki artystyczne – chorał cerkiewny i elektronika muzyczna, czy poezja i lasery. Jednak nad nimi, niby gwiazda zenitu, rozświetla się cel nadrzędny – nie uronić z poematu ani słowa! Wręcz przeciwnie – ze słów kluczy uczynić artystyczne znaki i je jak mantra wyeksponować. Stąd litanijna forma inscenizacji. Jeszcze jedno godne co najmniej anonsu – język poematu! Prosty, zrozumiały, nie stroniący od oczywistości, acz pełen finezji; stylizowany na biblijny (nie wiem, czy bardziej mojżeszowy, czy dawidowy) lecz pozbawiony monumentu, bo gdy sięga już po metaforę, czy ornament, to niewyszukany i jakby od niechcenia, albo „spod ręki” – nadając poematowi taneczną niemal lekkość.

W spektaklu występują między innymi wykonawcy od lat związani ze Sceną Autorską: MAGDALENA JAREK, JUSTYNA ŁYSAK, OLA WOLFF oraz gościnnie sopranistka ANNA KASPRZYK i kantor Cerkwi Prawosławnej JACEK DZIUBEL, zaś w roli multiinstrumentalisty muzycznej elektroniki – PAWEŁ PIOTROWSKI – kierownik zespołu muzycznego Sceny Autorskiej.

gloria2013_2

Premiera spektaklu odbyła się 9 czerwca 2013 r.