BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM

BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM

czyli świat według Górali Świętokrzyskich

 

25 stycznia 2018, godz. 19:00

Mała Scena KCK

 

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza w dniu 25 stycznia 2018 o godz. 19:00 na premierę spektaklu pt.: „BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM czyli świat według Górali Świętokrzyskich” przygotowany przez Scenę Autorską STUDIO.

 

Mówi reżyser Marek Tercz:

To będzie podróż sentymentalna do krainy, której już nie ma, a tylko jej strzępy przetrwały gdzieś tam w skansenach kół wiejskich gospodyń. Ta kraina nazywa się świętokrzyską gwarą, czy też według współczesnej nomenklatury – świętokrzyskim dialektem. Trzebiony latami ustąpił miejsca suchemu i pozbawionemu emocji językowi urzędowemu.

To będzie także ukłon w stronę tych, często anonimowych artystek i artystów, którzy posługiwali się świętokrzyską gwarą i potrafili z niej wykrzesać, czy raczej wyczarować niesamowite i nieprawdopodobne opowieści o babach, chłopach, diabłach, aniołach i czarownicach tak, że włosy stawały na głowie, a gawiedź rozdziawiała gęby na oścież. Bo znakiem tego języka była i jest finezja, prostota i niewysłowiona szczerość, z dosadnością włącznie.

 

W rolę Świętokrzyskiej Baby wciela się w spektaklu brawurowa Magdalena Jarek-Matla, dla której nie będzie to pierwsze spotkanie z gwarą lecz po raz pierwszy nam zaśpiewa i to tytułowy utwór wieczoru, który pełni także rolę hymnu Górali Świętokrzyskich.

Artystce sekundują na scenie Kasia Tercz, Jacek Dziubel, Paweł Piotrowski i Marek Tercz.

 

Posted in SPEKTAKLE.