KONCERT „PIEŚNI WIELKOPOSTNE”

WA  HABIBI

MÓJ  JEZU  UMĘCZONY

 

7 kwietnia 2017, godz. 19:00

Mała Scena KCK

 

Bilety w cenie 10 zł

 

Jakże trudno dzisiaj nam pojąć, że Jezus Chrystus był,  nie synem Watykanu, Rzymu, Częstochowy,  lecz Tej Ziemi, z której dziś pochodzi 90% światowych uchodźców i sam też był uchodźcą. Syria, Liban, Irak, Iran, Egipt, Turcja to jest kolebka chrześcijaństwa- dopiero potem Ruś, Morawy, Frankonia, Germania, a cóż dopiero Lechistan.

Zjawiskiem kulturowo dla nas niezrozumiałym, bo opierającym się upływowi czasu i cywilizacyjnemu postępowi jest fakt, że na tych terenach odległych od sieci handlowych i komórkowych do dziś śpiewa się pieśni i odmawia modlitwy, który swym początkiem sięgają pierwszego wieku. Mają więc mniej więcej 2000 lat.

Zamknąć oczy i odczytać sercem niezrozumiałe dla mnie słowa modlitwy i pieśni – to był jedyny klucz  z jakiego korzystałem przy kształcie tego koncertu. Dopiero potem wzięliśmy się za tłumaczenie.

To co wyszło spod powierzchni językowego bełkotu przeszło moje największe oczekiwania: to są polskie pieśni wielkopostne tylko śpiewane do innej muzyki.

I na taki koncert Państwa zapraszam.

Marek Tercz

 

Istotę koncertu stanowią pieśni o tułaczce, które po równi religijnie, co i historycznie są treścią tego przedsięwzięcia. Stąd więc: starochrześcijańskie pieśni śpiewane w narzeczach: syryjskich, libańskich, egipskich, greckich i oczywiście starocerkiewnych, które za sprawą Bizancjum przeniknęły do Europy, a więc także do współczesnej Polski. Komentarzem do owych pieśni będzie twórczość czeskiego barda Karela Kryla oraz laureata Literackiej Nagrody Nobla Boba Dylana. W śpiewanej roli głównej wystąpią: Anna Janicka, Izabella Łęcka oraz Jacek Dziubel, a całość realizowana jest według pomysłu i w reżyserii Marka Tercza z muzycznym, niebanalnym wkładem kierownika zespołu muzycznego Sceny Autorskiej STUDIO Pawła Piotrowskiego.

Posted in SPEKTAKLE.